W tej zakładce znajduje się odnośnik do strony startowej, ogłoszeń, regulaminu oraz kontakt do nas. Zobacz także, co dziś polecamy!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Profesjonalne kursy Nie czekaj Poznaj ofertę
Tanio !
Znakomite szkolenia Zobacz koniecznie  

Sprawdź ofertę
Wygodnie !

A A A

Notebooki, laptopy

W tej kategorii nie ma żadnych ogłoszeń

Laptopy nowe, używane czy laptopy poleasingowe?

Materiał poradnikowy dla niewtajemniczonych, którzy nie mają wiedzy w temacie jak wybrać laptopa. Zastanówmy się więc nad tym, co jest ważne przy wyborze laptopa? Laptopy używane jak również laptopy poleasingowe nie odbiegają parametrami od takich samych modeli lecz nowych. Wiadomo nowe posiadają gwarancję, poleasingowe zazwyczaj też, używane w zależności gdzie kupiony (mogą mieć lub też nie). Niezależnie czy jest to laptop poleasingowy, czy laptop używany, czy też nowy zasada wyboru laptopa pozostaje taka sama dla wszystkich.

Pierwsza rzecz, którą musimy ustalić to - do czego będzie nam służył laptop? Do grania, pracy nauki, czy też domowej rozrywki? Zastanów się więc z czego będziesz korzystał? Z Internetu, multimediów jak np. YouTube, czy też laptopa będziesz używał do gier komputerowych lub zaawansowanych programów graficznych lub np. tworzenia filmów.

Jeśli będziesz korzystał głównie z gier, poszukiwania należy zacząć od typowo gamingowego laptopa z tego względu, że będzie on miał mocny procesor (Co najmniej 4 rdzenie) oraz kartę graficzną, która poradzi sobie z twoimi ulubionymi grami. Następną sprawą jest pojemność pamięci RAM. W laptopach biznesowych jak i dla studentów spotyka się zazwyczaj 4 GB RAM - u. Dla większości z nas pewnie to wystarczy ale w niektórych sytuacjach polecamy minimum 8 GB RAM. (Przykładowo otwartych 50 kart w Google Chrome skutecznie zużywa nam nawet 7,8 GB pamięci.

Kolejna bardzo ważna rzecz, niezależnie od tego czy decydujesz się na laptopa gamingowego, czy biznesowego zwróć uwagę na pojemność dysku twardego i jego rodzaj. Komputer gamingowy potrzebuje dużo więcej pamięci na dysku twardym HDD , czy też SSD. Mowa tu także o multimediach, zdjęciach i grafikach, które zajmują sporą ilość miejsca. Zdecydowaną przewagą cechuje się dysk SSD o pojemności min. 500 GB. Dysk SSD pracuje szybciej, lecz w przypadku starszych wersji laptopów nie zawsze jest możliwość zamontowania SSD lub mija się to z celem.

Prędkość uruchamiania komputera, czy prędkość uruchamiania aplikacji lub gier też jest ważna, dlatego tematu dysków SSD nie odpuszczamy. Wiadomo, że za prędkość nie odpowiada tylko dysk twardy lecz całość konfiguracji jak. np. procesor, płyta główna, czy też karta grafiki.

Kolejne bardzo ważne pytanie, to jak często laptopa planujemy nosić ze sobą. Jeśli będziemy wychodzić z nim codziennie proponujemy model mniejszy, lżejszy ale z dobrą konfiguracją. Laptop, który będzie używany do gier lub grafiki np. 3D pozostańmy przy modelu większym z większym wyświetlaczem i lepszą konfiguracją sprzętową. Przykładem może być tu typowo gamingowy laptop ACER Nitro 5, i5-8300H, 8GB, 512GB, SSD, GF-GTX 1050, W10. Laptopy gamingowe są zazwyczaj większe i cięższe ze względu na zawarte komponenty, chociażby dedykowane karty graficzne lub wydajniejsze chłodzenie, odprowadzające ciepło, co ma wpływ na zużycie baterii.

Przy wyborze laptopa przeanalizuj tzw. benchmarki, czyli testy wydajności, porównania poszczególnych modeli, których jest naprawdę sporo w tej chwili na rynku jak i w naszym serwisie. Czytaj recenzje na fachowych forach internetowych.

Samo użytkowanie laptopa musi być proste i przyjemne, laptop nie może się za bardzo grzać i być głośny dlatego należy czytać opisy poszczególnych modeli, robić porównania i czytać opinie.

Pamiętaj, że laptopy zazwyczaj mają problem z wymianą procesorów, kart graficznych i komponentów, dlatego też tak dobieraj konfigurację, by cieszyć się nią kilka lat. Lepiej zainwestować w lepszy sprzęt niż wymieniać go co chwilę. Pamiętaj też, że dysk twardy można wymienić na szybszy np. na SSD, a pamięć można dołożyć, wymienić. Ale czy to ma sens? O ile się da w danym modelu dołożyć :)

Zwróć uwagę na rodzaj matrycy, rozdzielczość, wielkość matrycy jak i kąt widzenia. To w szczególności dla osób, które chcą pograć lub zajmują się grafiką czy też projektami. Dla osób, które nie mają wymagań graficznych, gamingowych zwykła konfiguracja też się nadaje z naciskiem na wyświetlacz minimum HD.

Następny element na który warto zwrócić uwagę to porty USB , HDMI, czytnik kart pamięci itp. Ile portów zawiera laptop, a jakie ty potrzebujesz i ile. Czy jest np. wejście na słuchawki.

Ostatnim elementem, który warto sprawdzić to solidność wykonania sprzętu i jego wygląd. Laptopy Lenovo np. posiadają wytrzymałe tytanowe obudowy, klawiaturę wodoodporną i mechanizm, który zabezpiecza przed ładunkiem elektromagnetycznym, a przy tym sam design jest w większości przypadków elegancki. Nie bez przypadku laptopy IBM/Lenowo używane są na międzynarodowej stacji kosmicznej, bynajmniej nie z powodu designu. Każda z wiodących marek ma swoje wiodące produkty, które cechują się znakomitym wykonaniem, osiągami i zastosowaniem.