W tej zakładce znajduje się odnośnik do strony startowej, ogłoszeń, regulaminu oraz kontakt do nas. Zobacz także, co dziś polecamy!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Profesjonalne kursy Nie czekaj Poznaj ofertę
Tanio !
Znakomite szkolenia Zobacz koniecznie  

Sprawdź ofertę
Wygodnie !

A A A

Komputery stacjonarne

W tej kategorii nie ma żadnych ogłoszeń

Jak wybierać komputery stacjonarne PC

Jak wybierać komputery stacjonarne PC w oparciu o kilka porad. Jeżeli już masz widzę na ten temat, pomiń tą lekturę. Wszystkich tych, którzy stoją przed wyborem zestawu komputerowego i mają niewielką wiedzę o PC-tach zapraszam do zapoznania z tym materiałem.

Określ budżet jakim dysponujesz na zakup komputera.

Używane komputery stacjonarne, komputery stacjonarne poleasingowe, czy też nowe komputery stacjonarne? Zawsze zakładaj widełki cenowe. Często zdarza się, że założenia nie wpisują się idealnie w twój budżet. Jeśli wybierasz komputer za 2000 zł przyjmij że wydasz na niego około 2200 zł. Dołożenie 10% wartości może dać Ci lepiej działającą jednostkę. Zainteresuj się także używanymi podzespołami i częściami pod warunkiem, że mają gwarancję np. rozruchową. Pamiętaj, że PC-et na bazie używanych podzespołów będzie również wydajny jak nowy. Musisz wiedzieć, że w przypadku używanych komputerów istnieje pewne ryzyko związane z wadliwym działaniem danego komponentu.

Do czego jest ci potrzebny komputer?

Wedle statystyk, najczęściej kupowanymi komputerami są tzw. komputery dla graczy. To dlatego przy większości konfiguracji patrzymy na wydajność komponentów w odniesieniu do gier komputerowych. Jeśli jednak będziesz użytkował komputer w inny sposób np. w autocadzie lub przy obróbce w trójwymiarowej 3D, czy też przy eksporcie video, w takim wypadku powinieneś zasięgnąć dokładnej opinii na temat wybranego przez ciebie zestawu komputerowego. Tu z pomocą przychodzą specjalistyczne fora dyskusyjne, które z pewnością powiedzą Ci do jakiego programu, czy gry dobrać odpowiedni zestaw komputerowy PC.

Dobry moment przy zakupie komputera to podstawa.

Jeśli docierają do Ciebie wiadomości o nadchodzących podwyżkach modułów pamięci RAM, kart graficznych lub słyszałeś o rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami to wiedz, że jest to ostatni moment na zakup komputera w dobrej, starej cenie. Powrót do starych cen może trwać nawet miesiącami, a Ty nadal będziesz marzył o zakupie nowego komputera :(.

Dobrze wybierz obudowę

Każdy wie, że dobrze dobrana obudowa to nieodzowny element zestawu komputerowego. Istnieje wiele dostępnych obudów komputerowych, co nas może przyprawić o ból głowy. A oto kilka przykładów nazw obudów: Cube Case, Full Tower, Lan Box, Middle Tower, Mini ITX, Mini PC, Mini Tower, Tower, Tower Slim, Big Tower, Midi Tower, Micro Tower, ITX, Nettop;All in One i jeszcze kilka innych. Ważne by przy wyborze obudowy na chwilę się zatrzymać i dobrać ją do własnych preferencji np. do najlepszej cyrkulacji powietrza komponentów zawartych w komputerze. Większość dużych producentów jak Lenovo, MSI, czy Dell ma już własne przemyślenia, co do obudów.

Sprawdź wydajność wybranych komponentów.

Przy wyborze komputera sprawdź wydajność procesora (np. Intel I3 , I7, I9 czy też AMD RYZEN 3 , 5 ,7), wydajność karty graficznej, ilość pamięci RAM (niektóre gry, czy programy wymagają większej pamięci niż zawiera dany, gotowy zestaw. W takim przypadku można dokupić pamięć.), względnie jaka płyta główna jest zawarta w zestawie i czy można ją potem rozbudować, wymieniając procesor na lepszy. (Sprawdź podstawkę procesora na płycie głównej). Sprawdzenie wydajności zestawu to jedna z niezbędnych czynności, która pozwoli nam określić czy dana gra będzie działała na naszym komputerze. Dotyczy to także programów graficznych, głównie tworzenia, czy też montowania filmów i grafiki 3D.

Dobór odpowiedniej karty graficznej

Podobnie jak w przypadku wydajności procesorów, tak również dotyczy to kart graficznych . Sugeruj się wydajnością karty graficznej w odniesieniu do gier lub programów do obróbki grafiki z których będziesz korzystał. Jest wiele kart graficznych, a konkurencja jest bardzo duża. Korzystaj z forów i porównań kart graficznych, by dobrać tą właściwą.

Odpowiedni, cichy zasilacz, quler i wentylator

W przypadku zasilaczy, chłodzenia i wentylatorów sięgnij po opinie i testy, które mówią nam nie tyle o mocy (w przypadku zasilaczy) ale także o wytwarzanym hałasie, co może nam uprzykrzyć codzienne użytkowanie komputera. Obecne technologie pozwolą nam dobrać bardzo dobre części, ciche i wydajne renomowanych firm. W przypadku zasilaczy zapoznaj się z czarną listą tych urządzeń, by ramach oszczędności nie doszło do sytuacji gdzie spalisz najważniejsze podzespoły swojego PC -ta. Może dobrym wyborem będzie zasilacz modularny. Zasilacz jest najważniejszym komponentem, który odpowiada za stabilność całego komputera, dlatego w tym przypadku nie należy oszczędzać.

Nie wiesz, nie znasz się? Zapytaj ludzi!

Jeśli masz problem z dobraniem komputera lub nie znasz się na tych zagadnieniach, skontaktuj się z serwisem komputerowym, zasięgnij opinii na profesjonalnym forum internetowym, lub zapytaj się kogoś, kto się tym zajmuje, by Twój zakup nie był porażką i rozczarowaniem.