W tej zakładce znajduje się odnośnik do strony startowej, ogłoszeń, regulaminu oraz kontakt do nas. Zobacz także, co dziś polecamy!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Profesjonalne kursy Nie czekaj Poznaj ofertę
Tanio !
Znakomite szkolenia Zobacz koniecznie  

Sprawdź ofertę
Wygodnie !

A A A

Jaką drukarkę, czy też skaner wybrać?

Jaką drukarkę wybrać? Drukarkę laserową, czy atramentową? Jak dobrać wydajność, funkcje i sprawdzić koszt eksploatacji drukarek. Wybór dobrej drukarki wcale nie jest trudny. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Można oczywiście ominąć ten proces ale wtedy nasze oczekiwania mogą być niespełnione, dlatego należy je dokładnie określić.

Wszystkie urządzenia jak np. drukarki laserowe, czy drukarki atramentowe potrzebują materiałów eksploatacyjnych i zasobnika z tonerem albo z atramentem. Jest ogólna opinia, że im droższa drukarka tym taniej drukuje, a tania drukarka wykorzystuje drogie komponenty eksploatacyjne i druk jest droższy. Dlatego przed zakupem należy rozeznać ten właśnie temat.

Należy dokonać wyboru technologii druku oraz jak często będziemy drukować i jakie dokumenty. Tekstowe, kolorowe, czy też zdjęcia wysokiej jakości. Drukarki atramentowe pokrywają kartkę mikroskopijnymi kroplami tuszu nakładanymi przez głowicę. W przypadku urządzeń laserowych do procesu tusz nakładany jest poprzez naelektryzowany laserem bęben.

Jeśli poza samym drukowaniem możesz potrzebować na przykład skanera zdecyduj się na urządzenie wielofunkcyjne. Z takim sprzętem wygodnie zeskanujesz wiele stron materiału a nawet wyślesz je mailem bez włączania komputera. Drukarki wielofunkcyjne posiadają szereg możliwości, które można wykorzystać zarówno w domu jak i w firmie. Skaner, drukowanie, kopiowanie, a nawet fax. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe mają np. zastosowanie w wielu firmach. {slide}
{slide=3. Wydajność drukowania i koszty}

Zwróć uwagę na wydajność drukowania, to znaczy ile stron drukarka jest w stanie wydrukować na jednym pojemniku lub tonerze oraz z jaką szybkością, czyli ile stron na minutę jest w stanie wydrukować. Wartości te mogą różnić się w druku czarnym i kolorowym. Im wyższą szybkość oferuje drukarka tym krócej będziesz czekać na materiały, ale kosztem ceny.

Jeśli drukujesz rzadko i mało bardziej opłacalny będzie wybór drukarki atramentowej. Podobnie w przypadku gdy drukujesz zróżnicowane materiały. Raz tekst i raz kolorowe zdjęcia.

Jeśli drukujesz dużo i często zdecyduj się na drukarkę laserową. Gdy kupujesz drukarkę laserową musisz zdecydować czy przyda ci się druk w kolorze. Takie modele drukarek kolorowych laserowych są zdecydowanie droższe niż zwykłe laserowe czarno-białe.

Żeby co chwilę nie uzupełniać pojemnika z papierem sprawdź jak wiele arkuszy zmieści się do jego środka. Jeśli twoja praca lub studia przewiduje druk na różnych formatach na przykład A3, A5 lub na też na kopertach sprawdź czy w drukarce istnieje taka możliwość.

O rozdzielczości druku informuje jednostka DPI. Do drukowania tekstu wystarczy rozdzielczość 600 x 600 DPI, natomiast do druku zdjęć optymalna będzie rozdzielczość 1200 x 1200 DPI. Im większa rozdzielczość tym więcej barw na wydruku i lepsze przejście pomiędzy kolorami.

Rozdzielczość ważna jest także w przypadku skanowania. Im większa rozdzielczość DPI tym lepsze odwzorowanie dokumentu. Skanery można spotkać w urządzeniach wielofunkcyjnych. Najbardziej popularnymi są urządzenia takie jak wielofunkcyjne drukarki atramentowe. Są one często tańsze niż laserowe ale koniecznie należy zwróć uwagę na cenę atramentów i tonerów. Są także profesjonalne skanery jako osobne urządzenia, które sprawdzają się w codziennej pracy. 

Zdarza się że pojemniki są drogie i przy częstym drukowaniu będzie to nieopłacalna inwestycja. Dla własnej wygody zwróć uwagę na intuicyjność obsługi drukarki i wymiany tuszu lub tonera. Często przy wymianie łatwo się pobrudzić. Jest to szczególnie kłopotliwe w drukarkach laserowych gdzie pył z tonera łatwo osiada na dłoniach i ubraniu.

Warto przyjrzeć się rozwiązaniu, które minimalizują kłopoty związane np. z możliwością napełniania tonera zamiast wyjmowania i wymiany. Dobra drukarka pozwoli na wymianę toneru bez stresu i bałaganu.

Zwróć uwagę na możliwości połączenia się z drukarką. Nowoczesne drukarki łączą się z komputerem za pomocą WiFi, dzięki czemu unikniesz plątaniny kabli i umiejscowisz swoje urządzenie wielofunkcyjne w dowolnym miejscu w mieszkaniu oraz bez problemu podłączysz kilka komputerów w tym samym czasie.

W dobrych drukarkach sterowanie odbywa się na dotykowym panelu lub przyciskach. Dzięki aplikacją na smartfona możesz drukować i skanować bezpośrednio z telefonu, zamawiać materiały eksploatacyjne i korzystać z innych ułatwień dostępu.

Jeśli oszczędność papieru jest dla ciebie szczególnie istotna dopilnuj by drukarka miała możliwość drukowania dwustronnego.

Niektóre drukarki posiadają inne przydatne ułatwienia. Zeskanowane dokumenty łatwo udostępnić pomiędzy usługami Dropbox, dyskiem Google lub poprzez pocztę elektroniczną, czy też chmurę, praktycznie z dowolnego miejsca.

Warto by drukarka była wyposażona w aplikację mobilną, która umożliwia drukowanie skanowanie i kopiowanie niemal z każdego miejsca. W tańszych wersjach, czy starszych raczej tego nie ma.

Sprawdź czy drukarka oferuje specjalne opcje do druku zdjęć, mały ekran z podglądem lub czytnik kart pamięci. Jeśli miejsce w twoim domowym biurze jest na wagę złota zwróć uwagę na rozmiary urządzenia oraz jego Design.

Na rynku znajdziecie małe modele, które możecie umieścić na biurku oraz większe, na które będziecie musieli wygospodarować specjalne miejsce.